„Piórko” 2018 Biedronki

Zdałam sobie niedawno sprawę

iż w konkursie Biedronki na książkę dla dzieci, o wdzięcznej nazwie „Piórko”, brałam udział już pięciokrotnie. Trzykrotnie stając w szranki konkurencji dla ilustratorów oraz dwukrotnie w etapie pierwszym, dla autorów tekstów bajek. Przy czym w tym roku, mimo ogólnej, jak ja sama postrzegam mijający mi rok dwa tysiące osiemnasty, degrengolady (no, zawodowej), zaliczyłam udział w obu etapach. Zawsze, jak dotąd, z takim samym skutkiem, ale wszakże nie ma nic ten, kto w ogóle nie podejmuje ryzyka. A ja przecież summa summarum zostałam z dwoma tekstami bajek i kilkunastoma ilustracjami do graficznego portfolio. No i trzema wydanymi dotychczas książkami z pracami szczęśliwych zwycięzców, nabytymi w ramach, a jakże, zawodowej ciekawości. Pod koniec listopada wzbogacę się o kolejną, licząc, iż może tym razem ilustracje okażą się warte wydanych złociszy. Myślę, że wtedy też uraczę Was zbiorczą recenzją wszystkich Piórek, bo kusi mnie strasznie, by podzielić się swą jedyną słuszną o nich opinią.

Mój projekt okładki do bajki
Mój projekt okładki do nagrodzonej w tym roku bajki.

Tegoroczny mój udział

w konkurencji dla ilustratorów, sponsorowany w dużej mierze przez mego męża dzielnie biorącego na swe barki – tak w przenośni, jak i dosłownie – naszą wspólną bądź co bądź latorośl oraz przez hojnie przeze mnie wybierany w pracy urlop (gdyż nie ma nic wspanialszego, jak brać urlop w pracy, ażeby móc w spokoju oddać się innej pracy), pozwolił mi odświeżyć starą znajomość z Photoshopem. Na innej zgoła płaszczyźnie, niż ta koślawa i obrazoburcza relacja jaką mamy ze sobą w mym miejscu zatrudnienia. Już zdążyłam troszkę zapomnieć jaką frajdę sprawia mi zabawa z tym programem i nabytym w zamierzchłych czasach, w erze przeddamacjuszowej i przedkredytowej, tabletem Wacom Intuos Ileśtam. Poprzednie dwie edycje Piórka „zaliczyłam” w pozycji nabrzuchuleżącej, wdając się w płomienny romans ze skądinąd jakże wspaniałymi zabawkami, jak nieco już dziś myszką trącący iPad 4 Retina (jakżeż te cuda techniki szybko się starzeją!), piórkiem Wacom z grubą niemal jak paluch końcówką-bazgrolką i aplikacją Procreate. Cóż, muszę uczciwie przyznać, że choć możliwości tego drugiego zestawu są cudowne, przede wszystkim za sprawą możliwości uwolnienia szacownych czterech liter od SIEDZENIA, co po spędzeniu na tej szlachetnej czynności ośmiu godzin w pracy jest prawdziwym wybawieniem od wizji hemoroidów maszerujących pod ramię z galopującą skoliozą, to jednak Photoshop ma ten błysk w oku. Możliwość utworzenia pliku o naprawdę dużych rozmiarach, przy chyba wręcz nieograniczonej liczbie warstw potrafią przyprawić o zawrót głowy.

Ilustracja - tygrys skradający się nocą po oknem bohatera bajki
Jedna z rozkładówek. I jedna z ulubionych ilustracji Damacjusza na ten konkurs: „Mama pokaz tyglysa!”

Następne ilustracje na „Piórko” też będę dziergać w Photoshopie, choćbym miała zaopatrzyć się w stos ultrawygodnych poduszek.

Choć konkursu nie wygrałam, to wydaje mi się, że ilustracje nań stworzone mogę (z wyjątkiem jednej, na rysowanie której od nowa zwyczajnie zabrakło mi już czasu) zaliczyć do całkiem udanych i wartych włączenia do portfolio.

A Wam która podoba się najbardziej?

A może sami startowaliście w jakimś konkursie i chcielibyście podzielić się wrażeniami?

Ilustracja - Dzieci odkrywają za szafą obraz z tygrysami
„Tyglysy! Tyglysy! Uaaa!”
Ilustracja - mama tuląca dzieci w nocy przy blasku świecy
Nocne przytulaski-uspokajaski 😉
Ilustracja - mężczyźni uciekający z wielbłądami z płonącego domu
Tą bym najchętniej rysowała na nowo. Choć Damacjuszowi się i tak podoba. („Mama pokaz wielbłądy!”)
Ilustracja - dzieci zrywają owoce granatu przez otwarte okno
Dla kogo muszka, dla kogo motylek? 😉

29 myśli na temat “„Piórko” 2018 Biedronki

 1. Jesteś niesamowita. Każda ilustracja jest inna, każda ma klimat i ciężko wybrać ulubioną. Wielbłądy uderzają w moją słabą, arabską strunę, dzieci tulące mamę w matczyną strunę, obraz z tygrysem uderza w strunę przygody i tajemnicy, tygrys w nocy podoba mi się kolorystycznie, a okładka… No cóż, nie bez powodu jest okładką 😀 😀 Ostatnia ilustracja z drzewem i motylem jest najradośniejsza i chyba ją wybieram 🙂

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Chyba najbardziej mi się podobają nocne przytulaski… ale wszystkie są piękne! ❤ Niesamowite dla mnie jest to, jak bardzo i jak wszechstronnie jesteś utalentowana!Rysunki są po prostu magiczne i tak piękne, że naprawdę brakuje mi słów, żeby w pełni wyrazić mój zachwyt! 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Okładka! Zapowiada tajemnicę. Świat dziecka pełen magii. Wszystkie ujmują, i ten blask.. Jesteś ARTYSTKĄ. Szczerze podziwiam i talent i próby. Pozdrowienia dla Ciebie, dobrego, wspierającego męża i synka. Co to za imię. nigdy w klasie nie miałam. Co ono oznacza, próbowałam znaleźć, na próżno.

  Polubione przez 1 osoba

 4. Słuchaj… brak słów. Przepiękne ilustracje. Jestem zaskoczona, że nie wygrałaś. Tymi obrazkami uratowałabyś treść, która moim skromnym zdaniem była bardzo przeciętna. Trudna do czytania, trudna do zrozumienia, a z tego co pamiętam to przestrzeń wiekowa zaczynała się od czterech lat. Nieważne, ja nie o tym. Rysunki cudowne, naprawdę!

  Polubione przez 1 osoba

  1. ❤️
   Tak, ja też nie pogardziłabym wygraną. Już dobrze wiem, na co spożytkowałabym tą grubą gotówkę 😈

   Zgadzam się w 100% co do treści tegorocznej bajki. Generalnie zachwycona byłam tylko pierwszą, o Szarym Domku.
   Przedział wiekowy niby racja, od 4 do 10 lat, ale z tego co pamiętam zastrzegali w regulaminie, że to autor definiuje bliżej którego wieku adresować chce swą bajkę. W sumie słusznie, bo rozstrzał rzeczywiście spory.

   Btw, brałaś też udział, czy tylko z ciekawości „obczajałaś” zwycięski tekst? 🙂

   Polubienie

 5. Brałam udział w części pisemnej. Do rysunku nie mam odpowiedniego programu. Żeby jednak przeczytać zwycięską bajkę musiałam im ściemnić, że będę robić ilustracje, dopiero wtedy odblokowuje się tekst. Bardzo mnie rozczarował.

  Polubione przez 1 osoba

   1. „Szary Domek” to mój zdecydowany faworyt spośród biedronkowych pozycji. Ale szczerze Ci powiem, że Twoją widzę zaraz na drugim miejscu. Pozostałe takie dość przeciętne jak dla mnie. Byleby tylko Twoja bajka „dostała” ładne ilustracje, bo w przeciwnym razie Damacjusz nie będzie chciał jej pewnie ze mną czytać…

    Polubienie

 6. Owszem, wysyłałem swoją bajkę na ten konkurs, ale bez echa. Jeśli pytasz, czy brałem udział w innych konkursach, to odpowiedzią jest mój blog. Z wielu publikuję wyniki i nagrody. Z przyjemnością dołączam twój blog do obserwowanych! 🙂

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s